nova

[Рецензија: Нема веќе здравствени картички, фирмата стави клуч на врата]

 

Tекстот пред нас претставува  добар пример за тоа како треба да изгледа еден професионално изработен новинарски напис и токму затоа заслужува позитивна рецензија. Написот содржи информација која е од јавен инетрес и ги има основните елементи  на коректна вест и користи извори кои не се еднострани.
Прочитај повеќе

 

zurnal

[Рецензија: Охриѓани до Шеќеринска: Мрш шиптарко една, замини си – кои сте Вие да наметнувате двојазичност]

 

Овој материјал со невидена леснотија  се  „расфрла“ со навреди, клевети и обвинувања. Во него има сè што никако  не смее да содржи еден професионално сработен текст: недоличен говор со елементи на дискриминација и омраза, непроверени информации, пристрасност, коментар… На читателите не им се нуди ниту еден саглам аргумент или доказ дека „настанот“ за кој се пишува навистина се случил.
Прочитај повеќе

Овој напис го има и на: Албански

fireshot-capture-146-rufi-osmani-i-jep-perkrahje-bdi-se-ne_-http___www-shqipmedia-com_rufi-osm

 

Напис: Руфи Османи на овие избори и дава подршка на ДУИ

 Поранешниот претседател на НДП и на Општина Гостивар, Руфи Османи, по неговото повлекување од НДП изјави дека веќе нема да се ангажира во политиката. Но, оваа слика до која стигна порталот Шќипмедиа на која се гледа Руфи Османи со министерката од ДУИ, Шухрете Елези и со потпретседателката на ДУИ, Теута Арифи, по се изгледа го докажува спротивното. Иако нема информации дали Руфи Османи ќе се врати во политиката, едно е сигурно; неговите симпатии веќе не се за НДП, туку за ДУИ. Кој знае, можеби по изборите и ДУИ можеби ќе го награди со нешто… Шќипмедиа.

Прочитај повеќе

republika

[Рецензија: Попоски маестрален, Пендаровски катастрофален (ВИДЕО)]

 

Кратка вест од два пасуса под коментаторски наслов која се повикува на блокиран видео запис. Кога се прикажува видео материјал, согласно професионалните практики, впечатоците треба да и сè препуштат на публиката. Во конкретниот случај, авторот на видео записот му ја одземал дозволата на он-лајн медиумот да ја реемитува дебатата па гледачот нема никаков извор на информации освен туѓите впечатоци.
Прочитај повеќе

ertujkpng

[Рецензија: ПОПОВСКИ СИ ГО „ГАЗИ“ ПЕНДАРОВСКИ: Ако Заев беше толку голем демократ, ќе излезеше и ќе ги презентираше своите политички разговори!]

 

Имаме транскрипт од ТВ-дебата, ама едностран. Пренесен е настапот само на еден од учесниците, без притоа да се води сметка за објективноста. Тогаш, за каков пристап зборуваме? Пристрасен, би бил одговорот. Друг, но не помал проблем е и фотографијата искористена за илустрација. Класична фотомонтажа која нема информативна, туку партиско-политичка намена.
Прочитај повеќе

Next Page →