Џелал Незири. Фото: лична колекција
Џелал Незири. Фото: лична колекција

 

Во Македонија има медиуми кои финансиски стојат добро, но ја немаат потребната слобода за да ги истражуваат коруптивните скандали на власта или поврзана со неа. Од друга страна, имаме медиуми кои имаат слобода за истражување, но немаат финансии за да ги поддржат новинарите во нивната работа, вели во интервју за Сервисот за проверка на факти во медиумите, говори Џелал Незири, коосновач и директор на Центарот за истражувачко новинарство СКУП Македонија.

 

Пишува: Ана Анастасовска
Прочитај повеќе

http___dnevnikmk-crop-resize

 

[Рецензија: Поранешниот воен разузнавач Софески починал од инфаркт]

 

Овој напис ја изевстува  јавноста дека поранешниот воен разузнавач , Горан Софески, починал од природна смрт,  но,  во исто време на читателите им соопштува и една погрешна информација: дека на телото на разузнавачот ќе се прави обдукција. И, токму со пласирањето на ваквата дезинформација  е упропастен  целиот текст.
Прочитај повеќе

Fokus-Kanal77-psaosi-crop-resize

 

[Рецензија: Пратеници и министри од ВМРО ДПМНЕ барале бугарски пасоши под итна постапка]

 

Последиот викенд во неколку медиуми излезе веста на бугарската информативна агенција „Фокус“, често користена кај нас кога се работи за бугарски погледи кон Македонија, а во која се тврди дека 17 пратеници на владејачката партија итно побарале бугарски пасоши, по што во низа медиуми следеа и коментари во стилот „Абре Македонче, каде се спремаш?“ Се покажа дека медиумите кои ја пренеле оваа вест наседнале на информациска замка!
Прочитај повеќе

skrinsot-remenski-crop-resize

 

[Рецензија: Корисниците на социјална помош загрижени што личности на СДСМ ги прегледува личните податоци]

 

Пред нас имаме доказ дека еден медиум се согласил да биде оружје за пресметка со политички противник, и тоа по цена да ги занемари сите новинарски правила, а посебно она најважното, а тоа е вистината. Паушални и невтемелени оценки и квалификации за постапките на новата министерка за труд и социјална политика од редовите на Социјалдемократскиот Сојуз, Фросина Ременски, смешни обвиненија дека таа вршела партизација на министерството каде што е на функција едвај неколку дена, анкета со сомнителна „спонтаност“, сето ова го има во прилогот кој е предмет на оваа рецензија. Кога овој текст, односно телевизиски прилог ќе се стави, пак, во контекст на вистинската политичка и медиумска хајка на која Ременски секојдневно е изложена, како од својот заменик, Диме Спасов од ВМРО-ДПМНЕ, така и од провладините медиуми, се добива една многу конкретна слика за неговата „употребна вредност“, а тоа е исклучиво во политичко-пропагандни, а не информативни цели.
Прочитај повеќе

1113-09876-0987-09807-crop-resize

 

[Рецензија: Резултатите од анкетата на ИРИ се шамар за политиките на СДСМ]

 

Да немаше таков коментаторски пристап, да имаше вистински, а не „виртуелни“ експерти и да го немаше ептен видливиот навивачки пристап, ова ќе беше коректно четиво. Ама, сите претходно наведени „мирудии“ се искористени и е добиен текст што не кореспондира со познатите, барем минимални, професионални стандарди.
Прочитај повеќе

Next Page →