Кривична пријава - граѓански закон? Слобода на говор - политичка цензура? Фото: Jennifer Moo, 2008
Кривична пријава – граѓански закон? Слобода на говор – политичка цензура? Фото: Jennifer Moo, 2008

 

Изјавата на турската амбасадорка Тулин Еркал Кара, која искажа цврсто уверување дека лицето ќе ја добие заслужената казна и укажа како обвинителството да одлучува, е загражувачка од причина што ваквите изјави доаѓаат од високи преставници на друга држава

 

Пишува: Александар Георгиев
Прочитај повеќе

Овој напис го има и на: Албански

fireshot-capture-187-vesel-memedi-ziadin-sela-e-gezim-ost_-http___www-almakos-com_vesel-memed

 

Напис: Весел Мемеди, Зијадин Села и Гзим Острени се радуваат што ја „фаќаат раката“ на Али Ахмети (ВИДЕО)

По пристигнувањето на состанокот организиран од страна на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, кој сака да ги соедини албанските партии, собирајќи ги на една маса и означувајќи на тој начин и еден историски момент, албанските лидери седнаa да разговараат и од оваа средба да излезат со еден став околу тоа како да се направи коалиција со македонскиот блок.

Прочитај повеќе

reporter

[Рецензија: (ФОТО) Страшна сообраќајка кај Струмица – Крв на сите страни]

 

Сензационалистички наслов и лоша илустрација – морничава фотомонтажа се главната одлика на овој текст. Насловот манипулира со читателите и изнесува невистинити информации. Се тврди дека се случила сообраќајна несреќа која во насловот се опишува како „страшна“, но во текстот нема објаснување зошто се извлекла таква констатација.
Прочитај повеќе

vecer

[Рецензија: Македонец ќе оди во затвор оти го навредил Ердоган на Фејсбук!?]

 

Текстот што го рецензираме во целина е добро напишан, но она што му е недостаток е погрешната информација што ја дава во последната реченица. Написот најверојатно е преземен и притоа можеби е направена ненамерна грешка.
Прочитај повеќе

Овој напис го има и на: Албански

fireshot-capture-191-lajm-i-keq-per-shqiptaret-i-mire-per_-http___www-almakos-com_lajm-keq-pe

 

Напис: Лоша вест за Aлбанците, добра за ВМРО: ДУИ привремено зема две важни позиции

Прочитај повеќе

Next Page →