Овој напис го има и на: Албански

FireShot Capture 298 - Ali Ahmeti dhe Musa Xhaferi gjunjëzoj_ - http___pika.mk_lajme_ali-ahmeti-dh

 

Напис: Али Ахмети и Муса Џафери го клекнаа на колена Зоран Заев

Вечерва на средбата одржана во седиштето на ДУИ во Мала Речица меѓу лидерите на ДУИ и на СДСМ бил присутен и Муса Џафери, кој во текот на средбата неколкупати се замешал остро давајќи му до знаење на Зоран Заев дека потписите на пратениците на ДУИ не се само имиња, туку дека тие се клучот за формирање на идното мнозинство.

Прочитај повеќе

Овој напис го има и на: Албански1111

[Рецензија: ФОТО: Еве како ќе изгледаат двојазичните свидетелства и пасоши]

 

Кога наместо факти се користат шпекулации, кога наместо извори на информации се користат произволни рекла-кажала фрази, кога наместо фотографии се користат фотомонтажи, кога наместо вест имаме спин и хушкање, е тогаш значи дека читаме текст како овој.
Прочитај повеќе

Овој напис го има и на: АлбанскиFireShot Capture 291 - Dyftyrësia-e-Zaevit-dhe-shqiptarët-e-_ - http___proverkanafakti.mk_wp-conte

Напис: Дволичноста на Заев и изневерените Aлбанци

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во една дебатна емисија на ТВ21, за време на предизборната кампања, кога имаше потреба за гласовите на Aлбанците, наспроти неколку аналитичари Aлбанци, истакна дека за да ги оствари ветувањата околу остварувањето на двојазичноста во Македонија, и  ако има потреба, ќе го менува и Уставот. Прочитај повеќе

zurnal

[Револтирани граѓани до Шилегов: Ќе ја продаваш ли Македонија? (ФОТО)]

 

 

Написот е коментаторски  и претставува своевидно слободно толкување на фотографија, без притоа да се запазат новинарските жанрови и стандарди за професионално информирање.
Прочитај повеќе

Овој напис го има и на: Албански

FireShot Capture 289 - Edhe Agim Vinca, njëjtë si BESA, kërk_ - http___www.sakte.net_edhe-agim-vin

 

Напис: И Агим Винца исто како Беса, бара редефинирање на државата

Професорот, писател, публицист и интелектуалец Агим Винца рекол дека за да постои и да напредува долгорочно како држава, Република Македонија треба да се редефинира, дефинирајќи се со Устав како држава на двете најголеми етнички заедници, словенските Македонци и етничките Албанци, како и на другите заедници што живеат во неа.

Прочитај повеќе

Next Page →