Овој напис го има и на: Албански

FireShot Capture 288 - Zaev nuk e ndërron Kushtetutën, kot votuan shqiptar_ - https___ilirianews.mk_

 

Напис: Заев не го менува Уставот, Албанците залудно гласаа за СДСМ

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, потврди дека доцна синоќа од ДУИ ги добиле документите со предлози за законот за употреба на јазиците. Тој додаде дека лично не видел што содржи документот, но една група составена од Оливер Спасовски, Радмила Шеќеринска и Рената Дескоска и голем број експерти од партијата и надвор од неа го проучуваат материјалот.

Прочитај повеќе

24 TV

[Рецензија: Хакирана веб страницата на претседателот]

 

Написот пренесува неточна информација која не е детално истражена и објаснета, а веројатно поради недоволно познавање на проблематиката, погрешно е пренесена ситуацијата која била забележана на веб-страницата на претседателот Ѓорѓе Иванов. Последните два пасуса од текстот изгледа како да „висат“, тие немаат никаква врска со главната вест  за наводниот хакерски напад на официјалната интеренет-страница на шефот на државата.
Прочитај повеќе

Заеви-се-хранат-со-кавијар-од-1500-евра-ФОТО-zurnal.net_

[Рецензија: Заеви се хранат со кавијар од 1500 евра (ФОТО)]

 

Текстот претставува политичка пропаганда, што е надвор од  новинарските стандарди, особено ако се земе предвид дека не станува збор за јавна личност, туку за роднина на еден експониран политичар. Идејата на написот е преку внуката на лидерот на опозицијата Зоран Заев, да се дискредитира Заев.
Прочитај повеќе

A1 ON

[Рецензии: (ВИДЕО) Психијатар Хаџи-Ангелковски: Тие што повикуваат на омраза и војна се нацистички психопати]

 

 

Рецензираме напис со видео прилог кој донесува интересно стручно согледување на актуелните политички состојби во македонското општество, гледани низ стручната диоптрија на клинички психијатаар. Но, текстот поради погрешно разбран збор треба да добие негативна оценка, бидејќи ги дезинформира своите медиумски конзументи.  Имено, на прашањето на новинарот како ги толкува актуелните испади на јавни личности, кои преку социјалните мрежи отворено застанаа зад агресивната пропаганда на една политичка партија, па дури и отворено повикуваат на насилства, психијатарот тие личности ги оквалификува како веројатни „нарцистички психопати“, односно личности со клиничка дијагноза со патолошки манифестации на однесување. Тој потенцира и дека меѓу политичарите има доста нарцистички психопати и тие се способни да мотивираат големи маси на луѓе што може да доведе до крвопролевање.
Прочитај повеќе

kurir.mk_makedonija_vesti_a

[Рецензија: Ако помине договореното на Заев, збогум на Македонија по 26 години независност]

 

 

Текст полн шпекулации кој има една цел – заплашување и манипулирање на јавноста. Написот е целосно базиран на непроверени и непотврдени информации, а притоа се шпекулира со сензитивни податоци и тврдења. Единствената намера на текстот е да се оформи негативно мислење за коалицијата помеѓу СДСМ и ДУИ преку пласирање на непроверени, но и неточни информации, за тоа што содржи договорот помеѓу двете партии.
Прочитај повеќе

← Previous PageNext Page →